Relacja z XVI Zlotu Rowerowego Jaktorów – Podkowa Leśna

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Towarzystwo Cyklistów w Jaktorowie

Zlot odbył się 9 czerwca 2019 r. i miał następujący program:

  • godzina 10.00 – 10.30 - zapisy uczestników Zlotu, odbiór pakietów zlotowych, miejsce startu uczestników - Jaktorów plac przed Centrum Medycznym. Na starcie uczestnikom Zlotu wydawano okolicznościowe koszulki oraz nalepki na rowery i suchy prowiant wraz butelkowaną wodą. W tegorocznym Zlocie Rowerowym wzięło udział 35 rowerzystów. Niestety upał ok. 31° C spowodował powstrzymanie chętnych do udziału w imprezie i pozostanie w domu. W Zlocie dominowali uczestnicy w średnim wieku głównie z gminy Jaktorów i Grodziska Mazowieckiego.
  • godzina 10.30 – 12.00 przejazd uczestników zlotu do Podkowy Leśnej po trasie: Jaktorów - Władków – Grodzisk Maz.- Podkowa Leśna (park miejski).

W tym roku nasz Zlot z powodu wyżej wspomnianego upału, a także nałożonych w tym dniu w Jaktorowie i w okolicach uroczystości związanych z pierwszą komunią świętą przybrał charakter kameralny. Pomimo tego, podczas Zlotu była bardzo dobra atmosfera ukierunkowana na poznanie wiedzy o kolejnych istotnych miejscach w naszej okolicy. Na mecie naszej wycieczki, czyli w Parku Miejskim w Podkowie Leśnej, spotkała nas miła niespodzianka, bo przywitani zostaliśmy przez burmistrza tego miasta Artura Tusińskiego, który w miłych i ciepłych słowach odniósł się do naszej zlotowej idei promującej walory historyczne i krajobrazowe powiatu grodziskiego. Spotkanie z włodarzem Podkowy Leśnej uwieczniła wspólna fotografia i wręczenie okolicznościowych upominków.

 

  • godzina 12.00 – 13.00 wysłuchanie informacji o historii miasta wygłoszonej przez pana Oskara Koszutskiego członka Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Miasta-Ogrodu Podkowy Leśnej. Z przekazanej bardzo interesującej i ciekawej informacji uczestnicy Zlotu dowiedzieli się, że tereny, na których leży Podkowa Leśna należały niegdyś do Stanisława Lilpopa, przedwojennego przemysłowca i myśliwego. Za początek miasta uznać należy rok 1925, kiedy to członkowie zarządu spółki Miasto Ogród "Podkowa Leśna" (J. Redziński, T. Baniewicz i właśnie Lilpop) podpisali akt zlecający spółce rozprzedaż terenów Podkowy. Stworzenie miasta jest związane bezpośrednio z Elektryczną Koleją Dojazdową (obecnie Warszawska Kolej Dojazdowa), budowaną w latach 20. XX wieku z inicjatywy koncernu Siła i Światło. Skutkiem tego jest specyficzny plan urbanistyczny oparty na koncentrycznych ulicach-alejach wokół dworca kolejki (projekt A. Jawornickiego). W roku 1981 Podkowa Leśna została wpisana do rejestru zabytków. W czasie II wojny światowej udzielano pomocy i schronienia (m.in. na Stawisku) wielu ukrywającym się Żydom (wśród nich np. rodzinie znanego warszawskiego adwokata Henryka Kona, który ukrywał się w Podkowie Leśnej z synem, późniejszym dziennikarzem i podróżnikiem Lucjanem Wolanowskim). Po powstaniu warszawskim miejscowości leżące na linii kolejki EKD, w tym Podkowa Leśna przyjęły dziesiątki tysięcy uchodźców z Warszawy. Ponieważ znalazła się tam również znaczna część dowództwa AK, nazywane były "Małym Londynem". W Podkowie mieściła się m.in. jedyna radiostacja, która uratowała się z powstańczej Warszawy, obsługiwana przez Zofię i Stefana Korbońskich. W latach 1948–1954 miejscowość była siedzibą wiejskiej gminy Podkowa Leśna. 1 stycznia 1957 roku Podkowa Leśna otrzymała prawa osiedla, a 31 grudnia 1968 roku prawa miejskie. W obrębie miasta występują elementy starodrzewu, a także trzy rezerwaty przyrody (rezerwat przyrody Parów Sójek, rezerwat im. Bolesława Hryniewieckiego, Zaborów im. W. Tyrakowskiego) i wiele pomników przyrody. Podkowa została pomyślana jako miejscowość willowa wyższych urzędników i inteligencji. Także dziś zamieszkuje ją wiele znanych osób. Obecnie Podkowa Leśna jest celem wycieczek i spacerów mieszkańców okolicznych miejscowości, ze względu zarówno na leśny charakter, jak i dużą liczbę pięknych starych przedwojennych willi. Zwiedziliśmy m.in. Aleję Lipową, liczącą prawie 100 lip (pomników przyrody), pałacyk myśliwski Lilpopa, willę Aida, przedwojenną willę Kasyno Obywatelskie oraz wiele innych ciekawych miejsc.
  • godzina 13.00 – 13.30 Zwiedzanie wraz z przewodnikiem panem Oskarem Koszutskim przepięknego kościoła pw. św. Krzysztofa wybudowanego jeszcze przed wojną w stylu modernistycznym. Później był kilkakrotnie przebudowywany. Zawiera ciekawe przykłady przedwojennej i współczesnej sztuki sakralnej (freski, rzeźby, witraże), oraz rozległy, starannie zaprojektowany ogród wraz ze spacerującymi pawiami. Po wojnie ważną dla historii Podkowy postacią był ksiądz Leon Kantorski, proboszcz tejże parafii w latach 1964–1991. W jego kościele w 1968 r. odbyło się pierwsze wykonanie tzw. mszy beatowej (rockowej). W latach 80 parafia stanowiła ważny ośrodek ruchu oporu, inicjując różne inicjatywy społeczne, polityczne i charytatywne. Odbyło się na przykład kilka głodówek w obronie więźniów politycznych, odprawiane były "msze za ojczyznę".
  • godzina 13.30 - 14.30 – Dalsze zwiedzanie miasta z przewodnikiem p. O. Koszutskim - wg załączonego do sprawozdania planu i mapki.
  • godzina 14.30 zakończenie XVI Zlotu Rowerowego TCJ. Wraz z wręczeniem nagród i dyplomów dla uczestników Zlotu i podziękowań dla sponsorów.

W organizację tegorocznego Jubileuszowego Rodzinnego Zlotu Rowerowego zaangażowanych było 10 osób w tym siedmiu członków TCJ. Z uczestnikami podążał samochód techniczny wraz z sanitariuszem medycznym.

Założenia i cele tegorocznego Zlotu zostały osiągnięte. Uczestnicy mogli pogłębić swoją wiedzę historyczną o Regionie jak też naocznie zobaczyć to piękne miasto oraz jego zabytki. Padło również stanowcze postanowienie ponownego przyjazdu do tego Miasta Ogrodu w formie wycieczki rowerowej lub w gronie rodzinnym. O tegorocznej Zlotowej wyprawie informowały lokalne media społecznościowe: https://www.facebook.com/GrodziskSportNews/photos/a.817162855058303/2240654002709174/?type=3&theater
Zlot został dofinansowany przez Zarząd Starostwa Grodziskiego i był jedną z cyklicznych imprez turystycznych wpisanych do kalendarza kulturalno sportowego Powiatu Grodzisk Mazowiecki na rok 2019.

Opracował
Grzegorz Zimiński
Sekretarz TCJ

Autorem zdjęć jest Mariusz Pilis - GALERIA