Relacja RRR '09

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Towarzystwo Cyklistów w Jaktorowie

VI Rodzinny Rajd Rowerowy szlakiem przodków…Jaktorów – Petrykozy 2009

Rajd odbył się w formie zlotu w planowanym terminie 12 lipca 2009 r.

Pogoda nam jak zwykle dopisała i jak co roku w gronie rodziny, przyjaciół i znajomych wyruszyliśmy na zaplanowane trasy. Tegoroczny dystans do pokonania był najdłuższy w historii dotychczasowych rajdów i wynosił ok. 50 km w obydwie strony. Pomimo tego dołączyło do nas wielu nowych uczestników. W rajdzie wzięło udział ok. 250 cyklistów i sympatyków. Świadczy to o rosnącej popularności naszych wypraw, z czego bardzo się cieszymy.
Hasłem przewodnim rajdu było: „Rzeka Tuczna z biegiem nurtu i historii”. Taki też tytuł nosi okolicznościowy folder, który wraz z koszulkami, nalepkami na rowery i kartą uczestnika otrzymali biorący udział w rajdzie.
Zapisy uczestników zlotu rozpoczęły się jeszcze przed godziną 10.00.
Startowaliśmy w małych grupach sprzed gimnazjum w Jaktorowie przy ul. Chełmońskiego. Ostatni uczestnicy wyjechali z Jaktorowa ok. godziny 11.15. Jako pierwszy rowerową trasę do Petrykoz pokonał Kuba Jaremczuk. Niestety nie wszyscy zdążyli dojechać do przepięknego dworku w Petrykozach – siedziby profesora Wojciecha Siemiona przed godziną 12.30. Program imprezy z konieczności uległ małej korekcie. Mimo to wszystkie zaplanowane w Petrykozach główne zamierzenia zostały zrealizowane. W rodzinnym pikniku  na terenie Dworku w Petrykozach uczestniczyło około trzystu osób. Aż tylu osób i to w sezonie urlopowym trudno było sobie wcześniej wyobrazić?
Zaraz po oficjalnym powitaniu przez Wojciecha Siemiona i Tadeusza Murzyna mogliśmy wysłuchać interesującego wystąpienia Andrzeja Z. Roli-Stężyckiego – dyrektora Instytutu Genealogii w Grójcu na temat mazowieckich dworków ze szczególnym uwzględnieniem południowego Mazowsza w tym dworku w Petrykozach.
Dzięki uprzejmości gospodarza Petrykoz zwiedziliśmy jego wspaniałą posiadłość.
W skansenie, mogliśmy podziwiać zabytkowe obiekty: lazaret z okolic Krosna, dwa wiatraki, 160-letnią karczmę ze Skuł, kuźnię i autentyczne barcie. W parku zapoznaliśmy się z ciekawymi rzeźbami np. jadącą grupą weselników, kamiennym kręgiem z rzeźbami poświęconymi Kartotece Tadeusza Różewicza i pomnikiem w hołdzie Leszkowi Kołakowskiemu. Wojciech Siemion udostępnił nam również do zwiedzania wnętrze swojego domu wypełnione stylowymi, pięknymi, XIX wiecznymi meblami i dziełami sztuki znanych twórców jak również zbiorami sztuki ludowej i współczesnej. Prezentowane eksponaty stanowią część Wiejskiej Galerii Sztuki w Petrykozach.
Gospodarz nie tylko serdecznie nas powitał ale również w kolejnych swoich wystąpieniach pokazał swój kunszt artystyczny pięknie czytając i recytując m.in. bajki dla dzieci.
Pobyt w Petrykozach był bardzo urozmaicony m.in. była prezentacja wyrobu chleba połączona z degustacją. Odbył się konkurs kulinarny, w którym startowało sześć kilku osobowych zespołów m.in.: Magda Krajewska i Asia Matuszewska, Helena Małecka i Paulina Ździebłowska, rodzina Gmurskich i Jagodzińskich, rodzina Ireny Murzyn z Kostrzewami i Mikiewiczami, Oliwia Skrzypowska, Magda Bielawska i Marlena Krajewska oraz zespół rodzinny „Babci Władzi”. Przeprowadzono zawody strzeleckie. Odbyły się konkursy wiedzy o regionie i o życiu i twórczości Wojciecha Siemiona, w których wzięło udział ponad 20 osób.
Wśród uczestników rajdu rozlosowano obraz pochodzący ze zbiorów Wojciecha Siemiona, namalowany przez Zdzisława Murzyna z Koszalina a szczęśliwą posiadaczką okazała się mieszkanka Jaktorowa – Ewa Woźniak.
Na zakończenie pobytu w Petrykozach swoje możliwości wokalne przedstawił Krzysztof Gwiazda, wykonując wybrane arie operowe m.in. Mozarta  i Bizeta. Po solowym występie Krzysztof Gwiazda zaprezentował się w duecie ze swoim bratem Tomaszem. Wykonali oni m.in. utwory bałkańskie  na akordeon i łyżki. Muzyka przypadła do gustu uczestnikom zlotu.
W trakcie imprezy w Petrykozach swoje ksiązki podpisywali Wojciech Siemion i Andrzej Zygmunt Rola-Stężycki. Można też było nabyć wyroby artystyczne wykonane z  ceramiki oraz zaopatrzyć się w nalewki. Z kuchni polowej udostępnionej na tę imprezę przez OSP w Międzyborowie, serwowano grochówkę „szlachecką po Petrykosku” przygotowaną przez TCJ pod nadzorem mistrza Adama Wierzbickiego. Były też  gorące kiełbaski z wody.
Za okazane serdeczne przyjęcie na pamiątkę pobytu w Petrykozach od Towarzystwa Cyklistów w Jaktorowie Wojciech Siemion do swojej bogatej kolekcji otrzymał rzeźbioną drewnianą kapliczkę z postacią Jezusa Frasobliwego trzymającego w prawym ręku palmę. Gospodarz z zadowoleniem przyjął prezent.
Pragniemy poinformować, że okolicznościowymi dyplomami podziękowano władzom samorządowym województwa mazowieckiego, powiatu grodziskiego oraz sponsorom i osobom zaangażowanym w organizację rajdu. Uczestnicy konkursów oraz zawodów strzeleckich zostali uhonorowani dyplomami i medalami a także nagrodami rzeczowymi. Zawody strzeleckie przeprowadził Waldemar Dobosz - prezes Stowarzyszenia Sportów Obronnych w Grodzisku Mazowieckim. Do rywalizacji przystąpiło blisko sto osób. Zwycięzcą zawodów strzeleckich w kategorii mężczyzn zostali: Mirosław Byczak i Jan Grabalski a kolejne miejsca zajęli Bogdan Wojciechowski, Marcin Piotrowski i Roman Pruszkowski. W śród kobiet zwyciężyła  Agnieszka Skrzypowska przed Moniką Piotrowską i Ewą Woźniak. W rywalizacji dziewcząt zwyciężyła Magda Bielawska przed Pauliną Ździebłowską, Heleną Małecką i Marleną Krajewską. Wśród chłopców najlepszym okazał się Paweł Łuniewski przed Marcinem  Stegienko i Kamilem Wojciechowskim W kategorii najmłodszych najlepszymi  strzelcami zostali Adam Majewski i Kacper Adamczyk. Wręczono także statuetki i nagrody dla wyłonionych zwycięzców w stałych regulaminowych kategoriach rajdu. Najmłodszym uczestnikiem imprezy był czteromiesięczny Bruno Mikiewicz z Warszawy, a seniorami rajdu byli Zofia Kulis i Jerzy Wojciechowski z Jaktorowa. Najliczniej reprezentowana rodzina w rajdzie liczyła dziewięć osób. W rajdzie uczestniczyła jedna para w kategorii zaręczeni.  
Tegoroczny Rodzinny Rajd Rowerowy szlakiem przodków… niestety dobiegł końca i od godz. 17-tej grupy cyklistów opuszczały Petrykozy udając się w drogę powrotną m.in. do Jaktorowa, Międzyborowa, Baranowa, Mszczonowa, Żyrardowa, Grodziska Mazowieckiego, Milanówka, Skierniewic, Błonia i Warszawy.
Organizatorzy dziękują wszystkim miłośnikom roweru żądnym wiedzy o regionie za tak liczne uczestnictwo i aktywny udział w imprezie. Oczekujemy od Państwa na zdjęcia z tegorocznej wyprawy – adres e-mailowy podany na karcie uczestnika rajdu. Mamy nadzieję, że pozwoli nam to jeszcze w tym roku zorganizować i rozstrzygnąć konkurs fotograficzny.
O wynikach konkursu powiadomimy na stronie internetowej TCJ.
Dodam tylko, że patronami medialnymi tegorocznego Rajdu było Radio Niepokalanów i Gazeta Grodziska, którzy poświęcili tej imprezie wiele czasu antenowego i materiałów - tak  przed jak  i po rajdzie. Obszerne informacje na temat imprezy zamieszczali także redaktorzy z Życia Żyrardowa, Kuriera Południowego, Wspólnego Powiatu i  Głosu Żyrardowa i okolic. Czy było to wydarzenie? – najlepiej wiedzą jego uczestnicy, którym serdecznie dziękuję i do zobaczenia za rok w VII Rodzinnym Rajdzie Rowerowym szlakiem przodków… śladami osadnictwa holenderskiego i budniczego b. Puszczy Jaktorowskiej.

Tadeusz Murzyn